Elektryfikacja

Usługi elektryczne

Tel. 503-139-799

Modernizacja instalacji elektrycznej


str. 4 -ciąg dalszy

Gniazdka w podłodze lub telebloki
Jeśli planujemy ustawienie odbiorników z dala od ściany lub zamierzamy podłączać urządzenia na przykład na zewnątrz domu, przydatne okażą się gniazdka, które można zainstalować zarówno w podłogach technicznych (np. z drewna), jak i tradycyjnych wylewkach. Wymagają one osadzenia specjalnych puszek, do których przewody doprowadza się w ułożonych w podłodze rurkach, listwach lub kanałach. Puszka taka ma przekrój kwadratowy albo prostokątny i uchylną z reguły pokrywę. Po jej zamknięciu wierzch staje się całkowicie zlicowany z powierzchnią, więc można go wykończyć takim samym materiałem jak podłogę. Kiedy wtyczka nie jest podłączona, gniazdo pozostaje niewidoczne.

 
Bryzgoszczelne puszki podłogowe z bezpiecznym zamknięciem. Kontakt Simon

Innym ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym kształtować przestrzeń w domu lub w biurze jest listwa zasilająca typu teleblok. Urządzenie montowane jest na stałe w biurku, stole konferencyjnym lub blacie kuchennym. Widoczna jest jedynie szczelina, przez którą przeprowadzone są przewody zasilające urządzenia. Po wysunięciu ujawnia się estetyczna wieżyczka z gniazdkami elektrycznymi i, w razie potrzeby, teleinformatycznymi.

 
Funkcjonalne telebloki ułatwiają utrzymanie biurka w porządku. Kontakt Simon

Łazienki i pralnie. W tym przypadku gniazda umieszcza się na wysokości 140 cm. W łazience wyposażonej w wannę lub brodzik i natrysk wydzielono cztery strefy ochronne: 0, I, II i III. W dwóch pierwszych, czyli tam, gdzie występuje największe ryzyko zawilgocenia osprzętu, unika się montowania jakichkolwiek urządzeń, a jeśli okazuje się to bezwzględnie konieczne, muszą mieć one bardzo wysoki stopień ochrony.
Strefa II wyznacza przestrzeń szerokości 0,6 m wokół wanny lub kabiny natryskowej oraz strefy I. W jej obrębie mogą być zastosowane elektryczne podgrzewacze wody oraz oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności (z podwójną izolacją). Wymagany stopień ochrony urządzenia to IPX4 - z obudową odporną na rozbryzgi wody.
Strefa III to przestrzeń otaczająca poprzednie strefy o szerokości 2,4 m. Tutaj mogą być instalowane gniazda wtyczkowe z bolcem ochronnym z odpowiednio zabezpieczonymi obwodami zasilającymi. Wymagany stopień ochrony urządzeń to co najmniej IPX1, czyli z obudową odporną na spadające krople wody. Również w strefie III najlepiej jednak instalować gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne o stopniu ochrony IP44.
Wtyczki pralki raczej nie wyjmuje się z gniazda po skończonym praniu, dlatego warto zainstalować dodatkowe gniazda dla suszarki do włosów, golarki czy lokówki.

  • Następna strona (5):
    Modernizacja instalacji elektrycznej

  • Poprzednie strony
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 3
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 2
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 1

  • Przejdź do działu:
  • Porady Elektryczne