Instalacje elektryczne wymiana i modernizacja

Elektryfikacja

Usługi elektryczne

Tel. 503-139-799

Nasza oferta instalacji elektrycznych znajduje się tutaj: INSTALACJE ELEKTRYCZNE WARSZAWA

Wygodnie i zgodnie z przepisami
- Choć w przepisach nie znajdziemy wyrażonego wprost wymogu przeprowadzenia modernizacji instalacji, właściciele lub administratorzy lokali zobowiązani są utrzymywać instalacje elektryczne w należytym stanie technicznym. Konieczność unowocześnienia dotyczy w szczególności tych budynków, które powstały ponad 30 lat temu, zwłaszcza w wielorodzinnym budownictwie wielkopłytowym. Materiały użyte do ich wykonania, na przykład aluminiowe przewody, mocno się zestarzały. Niegdyś inaczej też szacowano zapotrzebowanie na energię. Liczba urządzeń elektrycznych w mieszkaniu wzrosła i stare przewody o zbyt małym przekroju nie radzą sobie z dostarczaniem do nich energii elektrycznej. Obecnie spółdzielnie mieszkaniowe przeprowadzają wiele remontów w obrębie pionów, ale decyzja o modernizacji wewnątrz mieszkania należy do samego lokatora. Na to, że stała się ona niezbędna, wskazuje upalenie przewodów czy obniżenie poziomu napięcia w sieci - mówi Jan Strzałka, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Problemy pojawiają się także w nowym budownictwie. Jednym z nich jest np. błędnie rozplanowanie gniazd lub wyłączników, skutkujące częstym "wyskakiwaniem" korków. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z dostosowaniem domowych obwodów do zwiększonych potrzeb i bardziej restrykcyjnych norm, obowiązujących od wejścia Polski do w Unii Europejskiej.
Według przepisów, zmodernizowana lub nowa instalacja elektryczna wyposażona powinna być przede wszystkim w rozdzielnicę z modułami ochronnymi. Należy również zadbać o to, aby w obwodach występowały nie dwa, lecz trzy przewody, bowiem zgodnie z normą kabel ochronny oddziela się od zerowego. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie przewody o przekroju do 10 mm2 muszą być miedziane, a nie aluminiowe.

Ocena tylko fachowca
Ocenę stanu instalacji, od którego uzależniony jest zakres prac, należy powierzyć uprawnionemu elektrykowi. Po sprawdzeniu stanu obwodów można przystąpić do ich modernizacji. W odróżnieniu od większości drobnych czynności remontowych, które można przeprowadzić samodzielnie, prace przy urządzeniach elektrycznych może wykonać jedynie specjalista - elektryk. Z racji tego, iż od jego wiedzy i kompetencji zależeć będzie nasze bezpieczeństwo i funkcjonalność instalacji warto  nawiązać współpracę ze sprawdzonym fachowcem z uprawnieniami:

- do wykonywania instalacji elektrycznych do minimum 1 kV,
- do wykonywania pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznej,
- do złożenia dokumentów w zakładzie energetycznym.

Elektrykowi powinno się zlecić:
- ocenę stanu instalacji elektrycznej,
- naprawę uszkodzonej instalacji,
- wymianę i rozbudowę istniejącej instalacji,
- wykonanie nowej instalacji elektrycznej,
- montaż opraw oświetleniowych i innych odbiorników podłączanych na stałe,
- naprawę urządzeń elektrycznych.

Wszystko się łączy w rozdzielnicy
Serce domowej instalacji mieści się w rozdzielnicy, wmurowanej zazwyczaj w tynk tuż przy drzwiach wejściowych. Zgodnie z przepisami nie montuje się już w niej tradycyjnych korków. Współczesna szyna instalacyjna zawiera nowoczesne urządzenia modułowe. Ze względu na fakt, iż może pomieścić jedynie określoną ich liczbę, przy wyborze tablicy rozdzielczej warto uwzględnić urządzenia, których możemy używać w przyszłości. Jeśli wymiana rozdzielnicy wymaga zdemontowania licznika, należy zawiadomić o tym miejscowy zakład elektryczny.
W tablicy rozdzielczej zbiegają się obwody elektryczne zasilające poszczególne odbiorniki energii (np. pojedyncze urządzenia dużej mocy) lub ich grupy (gniazdka, oświetlenie). Są one chronione wyłącznikami i ochronnikami. Z kolei urządzenia sterująco-sygnalizacyjne - np. kontrolki napięcia, panele sterujące ogrzewaniem elektrycznym lub wyłączniki zmierzchowe - pozwalają nam łatwiej kontrolować stan instalacji i automatyzują działanie urządzeń.
Dokonując przeróbek warto pamiętać, aby opisać funkcje poszczególnych modułów i taką legendę przykleić na wewnętrznej stronie drzwiczek tablicy. W jej wnętrzu schować na wszelki wypadek latarkę i zapasowe baterie.

  • Następna strona (2): Modernizacja instalacji elektrycznej

  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 3
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 4
  • Modernizacja instalacji elektrycznej s. 5

  • Przejdź do działu:
  • Porady Elektryczne